7 نشانه یک رابطه ی عاطفی ناسالم

/ اکتبر 24, 2018/ توسعه فردی

وقتی صحبت از یک رابطه‎ی عاطفی ناسالم و سمی (Toxic Relationship) میشود، معمولا اولین چیزی که به ذهنمان خطور میکند، روابطی است که در آن ها آزار جنسی و یا برخورد فیزیکی وجود دارد. در صورتی که نشانه های یک رابطه ی ناسالم همیشه آنقدر واضح نیست. بعضی مواقع قلب و روح ما هستند که زخمی میشوند و میشکنند. طبیعی است که این نوع از سو استفاده ها و رفتار های ناسالم همیشه مانند زخم های فیزیکی قابل شناسایی نیستند که این خود باعث میشود ما کمتر به دنبال راه حلی برای آن ها باشیم. و یا حتی بدتر از آن، بعضی مواقع ما به این نوع روابط عادت میکنیم، طوری که در طول زمان، ذره ذره از هویت و شخصیت ما نابود میشود و از درون خالی میشویم…

این نوع از رفتار های سمی که درباره شان در پایین نوشته ام به اسم سوء استفاده های عاطفی (Emotional Abuse) شناخته میشوند و طرز فکر و احساسات یک فرد را تحت تاثیر قرار میدهند. در پایین درباره 7 نشانه از این سوء استفاده های عاطفی نوشته ام که میتوانید روابط عاطفی خود را توسط آن ها بسنجید و بهتر درباره آینده خود با شریک زندگیتان تصمیم بگیرید. توجه داشته باشید که این رفتار ها میتوانند هم در مردان و هم در زنان دیده شوند و محدود به یک جنسیت نیستند.

 1. شریکتان شما را آنطور که هستید نمی پذیرد و در این رابطه نمیتوانید خودتان باشید.
  یکی از ارزش های اصلی یک رابطه، پشتیبانی شدن توسط شریک عاطفی مان در رسیدن به رویا هایمان است. اگر شریک شما بیشتر مواقع در حال نصیحت یا قضاوت کردن شماست و از شما پشتیبانی نمیکند، دیگر این رابطه چه ارزشی دارد؟ در این نوع رابطه، شما باید بیشتر وقتتان را برای قانع کردن شریکتان صرف کنید تا آن ها شما را آنطور که هستید بپذیرند و به رویا های شما احترام بگذارند. این همان وقتِ با ارزشی است که میتوانید به جای آن برای رسیدن به رویا هایی که همیشه در سر داشتید سپری کنید. اگر شریک شما نمیتواند اهداف شما را ببیند و در این راه شما را پشتیبانی کند، مطمئن باشید ماندن در رابطه بیشتر از تمام کردنِ رابطه در دراز مدت به شما آسیب میرساند. هرچقدر هم فکر کنید که الان میتوانید با باور های طرف مقابل کنار بیایید، بالاخره زمانی میرسد که بین رابطه تان و رویا هایتان باید یکی را انتخاب کنید.بعضی مواقع شناسایی این موضوع سخت است زیرا که شریکتان ممکن است هنگامی که با هم هستید به شما چیزهایی را بگوید که دوست دارید بشنوید. ولی چیزی که او نمیتواند وانمود کند رفتارش در دراز مدت است. این را وقتی میتوانید بفهمید که طرف مقابل هنگام صحبت کردن درباره این مسائل به شما حرف های مثبت میزند ولی بعدا حس میکنید که همچنان در رفتارش قضاوت و نصیحت بیش از اندازه وجود دارد و بیشتر باعث میشود شما حس بدی نسبت به خودتان پیدا کنید.
  اگر بیشتر مواقع در حال سانسور کردن حرف هایتان هستید و از ترسِ قضاوت شدن سعی میکنید شخصیت واقعیت خود را پنهان کنید، سریع رابطه را تمام کنید. رابطه ای که باید برای آن از خودتان و خواسته هایتان بگذرید ارزش جنگیدن ندارد. تنها بودن به مراتب بهتر از این است که کنار کسی باشید که روی شما اثر منفی میگذارد و میخواهد شما را عوض کند. اگر شما شخصیتتان را برای کسی دیگر عوض کنید، بعد از مدتی خودتان هم نمیتوانید خود را در آینه تشخیص بدهید.
 2. طرف مقابل همیشه به فکر خودش است و توجهی به نیاز های شما ندارد.
  یکی از سخت ترین کار ها، بودن در یک رابطه عاطفی با فردیست که همیشه به فکر مشکلات خودش است و از شما هم انتظارات زیادی دارد، بدون اینکه اندکی وقت برای مشکلات شما بگذارد. این نمونه‎ی یک فرد خودخواه است و همانطور که میدانید عشق کاملا متضاد خود خواهی ست. اگر بعد از چند بار صحبت کردن با طرف مقابل و بیان نیازهایتان باز هم تفاوتی در رفتار های او ندیدید، دیگر زیاد به خودتان زحمت ندهید تا آن فرد را تغییر دهید. افراد تا خودشان نخواهند هیچوقت تغییر نخواهند کرد. بهترین کار این است که زمان خود را هدر ندهید و محترمانه آن رابطه را ترک کنید.
 3. شریکتان به شما حس بی ارزش بودن و پوچی میدهد، و عزت نفس شما را پایین می آورد.
  یک فرد سمی (Manipulative) در رابطه سعی میکند تا عزت نفس شریکش را پایین بیاورد چون اینگونه است که میتواند کنترل رابطه را به دست بگیرد. اگر شریکش ارزش خودش را نداند، همیشه به فرد سمی وابسته خواهد بود و هیچوقت او را ترک نخواهد کرد. آن فرد دیگر به این رابطه ی بد راضی خواهد بود و این یکی از اصلی ترین اهداف در رابطه ناسالم است.
  در یک رابطه‎ی سالم، همیشه 2 طرف باید به یکدیگر کمک کنند تا آدم های بهتری باشند و اعتماد به نفس یکدیگر را بالا ببرند. مخصوصا بعضی مواقع که ما در شرایط سختی هستیم و از خودمان در زندگی ناراضی هستیم، وجود فرد دیگری که به ما یادآوری کند انسان با ارزشی هستیم ضروریست. حالا فرض کنید در یک رابطه ای باشید که کاملا متضاد این است. یعنی علاوه بر اینکه شریکتان به شما اعتماد به نفس ندهد، بلکه بدتر به شما این حس را بدهد که به اندازه کافی فرد توانایی نیستید. اینطور علاوه بر اینکه باید توانایی هایتان را به خودتان ثابت کنید، باید شریک زندگیتان را هم قانع کنید! ما انسان ها به اندازه کافی از خودمون در شرایط سخت ناراضی هستیم، آیا واقعا فرد دیگری هم نیاز داریم تا همه ی این ها را به ما یادآوری کند؟؟ بعید میدانم!
 4. شریکتان به صورت مرتب به شما انرژی منفی میدهد و این انرژی روی بقیه ابعاد زندگیتان هم اثر میگذارد.
  اگر در رابطه ای هستید که بیشتر مواقع ناراحت، دلسرد، مضطرب، یا عصبانی هستید، و پس از وقت گذراندن با شریکتان بیشتر انرژی منفی میگیرید. این یعنی در یک رابطه سمی و ناسالم هستید. یک رابطه‎ی عاطفی عمیق و سالم باید حال شما را خوب کند، و  حس مثبتی را به شما منتقل کند، نه اینکه بیشتر به شما انرژی منفی بدهد و حوصله انجام بقیه کار ها را از شما بگیرد.
 5. شریکتان از تغییر و رشد میترسد و مانع پیشرفت شما میشود.
  واقعیت این است که یک زندگی خوب و شاد یعنی یادگیری و پیشرفت دائمی. اگر شریکتان هم با شما رشد نکند یا بیش از اندازه به گذشته وابسته باشد، بعد از مدتی شما مجبور میشوید بین پیشرفت خودتان یا ماندن در این رابطه یکی را انتخاب کنید. اگر از زندگیتان همینطور که هست راضی هستید که هیچ، ولی اگر باور دارید که زندگی در جریان است و همیشه دنبال مفهوم بیشتر در زندگیتان هستید این رابطه را ترک کنید. افرادی که بیش از اندازه به گذشته وابسته هستند از رشد و تغییر میترسند. این باعث میشود که تغییر کردن شما را هم دوست نداشته باشند و مانع رشد شما شوند. یکی از جملاتی که بیش از اندازه از این افراد میشنوید این است که «تو چرا انقدر تغییر کردی؟» و یا «اون آدم سابقی که من میشناختم چی شد؟». یادتان باشد که زندگی ای که در آن رشد و چالش های جدید وجود نداشته باشد خسته کننده خواهد شد. برای همین هیچوقت دست از رشد کردن برندارید و سعی کنید همیشه فردی بهتر از دیروزتان باشید.
 6. با اینکه در یک رابطه‎ی عاطفی هستید ولی بیشتر احساس تنهایی میکنید.
  در بعضی از روابط ناسالم، یک شریک عاطفی ممکن است که سعی کند طرف مقابل را از بقیه دوستانش و یا حتی خانواده اش دور کند تا به این صورت کنترل بیشتری روی رابطه داشته باشد. این رفتار همیشه به صورت اختیاری نیست و بعضی مواقع به خاطر وابستگی زیاد به طرف مقابل، این رفتار شکل میگیرد. در این شرایط تنها پشتیبان شما شریک عاطفی شما میباشد و اگر او زمانی پشت شما را خالی کند، به شدت احساس تنهایی خواهید کرد. اگر خود را در رابطه ای میبینید که فقط با شریکتان زمان میگذرانید و خیلی وقت است که از دیگر دوستانتان خبر ندارید، شما در یک رابطه ی عاطفی ناسالم هستید.
 7. شریکتان حاضر نیست اشتباهات خود را قبول کند و همیشه نقش یک قربانی را در رابطه بازی میکند.
  یکی از واضح ترین و مهم ترین نشانه های فردی که از شما سو‎ء استفاده‎ی عاطفی میکند این است که همیشه شما را مقصر مشکلات میداند و حتی اگر شما مطمئن باشید که حق با شماست، چیزی را پیدا میکند تا بهتان نشان بدهد او بیشتر به رابطه اهمیت میدهد و مشکل اصلی شما هستید. در واقع در نگاه او همیشه شما کسی هستید که اشتباهات زیادی را در این رابطه مرتکب میشود و باید برای این رفتارتان معذرت خواهی هم بکنید! این نوع افراد همیشه سعی میکنند که با مقصر کردن شما بهتان احساس گناه بدهند و اینطوری همیشه کنترل رابطه را به دست بگیرند. آن ها هیچوقت حاضر نمیشوند که به احساسات شما هم گوش بدهند و مسئولیت رفتار های خود را به عهده بگیرند. اگر در همچنین رابطه ای هیستید، این را به عنوان یک خط قرمز ببینید. یک رابطه‎ی سالم روی ارتباطات موثر باید بنا شود و دو طرف باید بتوانند آزادانه درباره احساسات خود با یکدیگر صحبت کنند، نه اینکه همیشه فقط یک نفر مسئول رابطه باشد.

خب، من حس میکنم در یک رابطه‎ی سمی هستم. حالا چه کنم؟!
مهمترین چیزی که باید بدانید این است که این افراد همیشه از این رفتارِ مخرب خود آگاه نیستند، و معمولا این ها را در کودکی و با مشاهده رابطه های دیگران یاد گرفته اند. سعی نکنید که همه ی تقصیر را گردن آن ها بیندازید. به عنوان یک فردِ بالغ دیدگاه آن ها را هم درک کنید و بدانید که بیشترِ این رفتار های ناسالم منشاء گرفته شده از ترس، اضطراب و نگرانی است. و بیشتر این ها رفتار های یادگرفته برای مقابله کردن با این ترس ها است . شما در زندگی آن ها نبوده اید و نمیدانید که آن ها در چه شرایط سختی بوده اند که باعث شده الان فکر کنند این نوع رفتار های ناسالم تنها راه ارتباط برقرار کردن با دیگران است.

اما در عین حال که سعی میکنید آن ها را بفهمید، این را هم بدانید که شما موظف نیستید تمام این رفتار های ناسالم را تحمل کنید و به جان بخرید. شما هم به عنوان یک فرد بالغ و مستقل زندگی و اهداف خود را دارید که برایتان ارزشمند هستند و حق این را دارید که یک زندگی فوق العاده را برای خودتان بسازید. اگر بعد از چند بار تلاش کردن میبینید که این رفتار ها قابل حل شدن نیستند و طرف مقابل هم دوست ندارد که به شما در این مورد احترام بگذارد، این را بدانید که شما هیچ وظیفه ای در قبال آن فرد ندارید. میتوانید محترمانه با طرف مقابل در رابطه با احساساتتان صحبت کنید، آن رابطه را ترک کنید و به دنبال رویا های خود بروید.

این را بدانید که شما آدم خیلی خوبی هستید، اگر تا به حال هم با امید به آینده ای بهتر در این رابطه ی ناسالم مانده اید، این خود ثابت میکند که شما قلب مهربانی دارید. شما لیاقت این را دارید که با کسی زندگی کنید که به شما عشق بورزد و ارزش شما را بداند.
این را بدانید که این عشقی که شما به دیگران هدیه میدهید بسیار ارزشمند است. دنیا پر از انسان هایی است که آرزوی گرفتن همچین عشقی را از کسی دارند. اگر شما در رابطه ای هستید که طرف مقابل قدر این تلاشِ شما و عشق ورزیدنتان را نمیداند، شما نباید این انرژی و حسِ بسیار زیبا را هدر بدهید. عشقِ سرشار خود را برای کسی نگه دارید که به شما احترام می گذارد و قدر شما را میداند.
برای خودتان زمان بگذارید و روی رشد فردی خودتان تمرکز کنید. از اینکه یک رابطه‏‎ی بد را تمام کنید نترسید. به این فکر کنید که آینده ی بسیار درخشانی رو به رویتان است. امیدوارانه برای آن فردای بهتر تلاش کنید.

ولی باید حواستان هم باشد که تمام کردن رابطه با یک فرد سوء استفاده‎گر آسان نخواهد بود. بعد از صحبت کردن درباره احساساتتان، آن فرد تمام تلاشش را خواهد کرد که دوباره برای تصمیمی که گرفته اید به شما احساس گناه بدهد و شما را مقصر نارضایتی تان در این رابطه بداند! او ممکن است از هر تاکتیکی استفاده کند تا دوباره به شما نشان دهد مقصر شما هستید و دارید اشتباه میکنید. بهترین کار این است که به خود و تصمیمتان اعتماد داشته باشید و تمام دلایل خود را برای تمام کردن رابطه روی یک کاغذ بنویسید. اینطور همیشه میتوانید به آن ها برگردید و به خود یاد آوری کنید که چرا این تصمیم را گرفتید. صرف نظر از اینکه طرف مقابل به شما چه چیزهایی خواهد گفت، به خودتان ایمان داشته باشید و به آینده‎ی فوق العاده ا‎ی که منتظر شماست فکر کنید…

 


ممنونم از شما که تا انتها این مطلب را مطالعه کردید. امیدوارم از این مقاله لذت برده باشید. اگر نظری دارید میتوانید در اینجا برایم کامنت بگذارید. 🙂

برای دریافتِ مطالب جدید، در کانال تلگرام آروین اردکانی عضو شوید.

Share this Post

1 Comment

 1. عالیی👌😊

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*