شاید زندگی همیشه ساده نباشد

/ آوریل 26, 2018/ یک فنجان قهوه با آروین

“مشکل اصلی این نیست که در زندگی ما مشکلات وجود دارد. مشکل اینست که ما فکر میکنیم وجود مشکلات در زندگی، خودش یک مشکل است!”  «Theodore I. Rubin»

بعضی مواقع زندگی ناگهان سخت میشود. این اتفاقات ممکن است اصلاً ارتباطی هم به تصمیماتی که ما گرفته ایم نداشته باشند. بعضی مواقع انتظارات دیگران از ما بیشتر میشود، آن هم دقیقا زمانی که کارهای خودمان سخت تر شده است و ما کاملا گیج هستیم که میخواهیم برای قدم بعدی در زندگی چکار کنیم. بعضی مواقع به بیماری سختی مبتلا می شویم، دقیقا چند روز بعد از اینکه از کار بیکار شده ایم یا وقتی بیمه ما منقضی شده است. بعضی مواقع کوله باری از احساسات غمگینِ مربوط به گذشته زندگی ما را در بر میگیرد، آن هم دقیقا هنگامی که تازه فکر میکنیم مشکلات را پشت سر گذاشته ایم.

پیش خود فکر میکنیم: «آیا واقعا هم اکنون در حال حرکت به جلو هستم؟ یا فقط دارم درجا میزنم؟»

ما روزانه تلاش میکنیم تا مسئولیت های سخت زندگی، مشکلات مالی، رابطه های ناسالم، و یا هر چیز دیگری که باعث به وجود آمدن استرس در زندگی ما می شود را حذف کنیم… اما…

اما شاید زندگی همیشه ساده نباشد…

ما همیشه مشغول رسیدگی به مشکلات و چالش های زیادی در زندگیمان هستیم، اما ممکن است این ها اصلا مشکلات ما را حل نکنند. شاید به جای مقاومت و تلاش ناتمام برای حل  مشکلاتمان، باید یاد بگیریم تا با آن ها رو به رو شویم، آن ها را در آغوش بگریم و از طریق آن ها رشد کنیم…

شاید داشتن حس شادی در زندگی اصلا ارتباطی با موقعیت کنونی ما نداشته باشد! بله، درست است که بعضی از مشکلات ممکن است نسبت به بقیه نیاز به راه حل سریع داشته باشند. بعضی مشکلات هم ممکن است ما را از ادامه زندگی عاجز کرده باشند.

 

اما به طور کلی، 2 راه پیش روی ماست.

راه اول این است که با ترس و استرس زیاد با مشکلاتمان رو به رو شویم. فرض کنیم که ما هیچ انتخابی در این شرایط نداریم به جز عکس العمل نشان دادن و طرز فکری که تنها حاصلِ فعال شدن سیستم دفاعی ذهن ماست.

یا راه دوم این است که با روی باز به مشکلات نزدیک شویم و موقعیت فعلی را همانطور که هست بپذیریم. این را بدانیم که هر اتفاقی هم بیفتد، ما قدرت این را داریم که موقعیت را تحت کنترل خود قرار بدهیم و قدم به قدم به مشکلاتمان رسیدگی کنیم. چه بسا در این راه شاهد رشد و توسعه فردی فوق العاده زیادی هم خواهیم بود.

ما نمی توانیم این واقعیت را عوض کنیم که زندگی ما در بعضی مواقع چالش برانگیز خواهد بود. اما میتوانیم نحوه رویارویی با این چالش ها را خودمان انتخاب کنیم. ما توانایی این را داریم که به جای شروع کردن یک جنگ ناتمام با خود، و تلاش بیهوده برای عوض کردن موقعیت فعلی، نفس عمیقی بکشیم و مسائل را همانطور که هستند بپذیریم. سپس، با ذهن باز به آن ها بپردازیم.

مسئله اصلی این نیست که آیا اصلا زندگی میتواند ساده و بدون مشکل باشد یا خیر. مسئله این است که آیا ما هیچوقت یاد می گیریم از مشکلات زندگی برای رشد فردی خود استفاده کنیم و با قدرتی که به ما میدهند با انرژی هر چه بیشتر به جلو حرکت کنیم…؟

نویسنده: Lori Deschene

ترجمه و نویسنده دوم: آروین اردکانی

برگفته از: Tinybuddha.com

Share this Post

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*